Europass portfolio

e-portfolio Europass

Europass portfolio nabízí zdarma online prostředí a služby, ve kterých si snadno uchováte a na jednom místě uložíte všechny vaše doklady, kvalifikace, certifikáty, diplomy, záznamy projektů, zkušeností, výstupů a úspěchů, které si chcete do budoucna uchovat. Do portfolia si můžete vložit životopis, motivační dopis, certifikáty o jazykových či odborných zkouškách,  doklad o absolvované stáži nebo dobrovolnictví nebo třeba ukázky vaší práce.  

Europass portfolio je tedy váš soubor (knihovna) profesních a studijních informací a záznamů, které můžete kdykoliv vytvořit, používat, rozšiřovat a sdílet s ostatními podle vašeho přání. Představte si bezpečnostní schránku v bance, která je jen vaše a pouze vy k ní máte přístupové kódy a klíč. 

Jak začít? 

Jako první krok k vašemu portfoliu je nutné vytvořit Europass profil. Do něj si uložíte osobní údaje a údaje o vašem vzdělání a pracovních zkušenostech, projektech, dovednostech a podobně. Tyto informace můžete do profilu také nahrát pomocí staršího životopisu Europass a můžete je po uložení dle potřeby upravovat. 

Pro přihlášení do profilu Europass si můžete nastavit dvoufaktorové ověřování, díky kterému budou vaše data v bezpečí. Více informací i s návodem najdete v článku Lepší zabezpečení vašich dat v profilu, portfoliu i životopisu Europassu.

Jak může vypadat vaše Europass portfolio?

Portofolio se dnes netýká již jen uměleckých oborů, designu nebo dalších kreativních profesí. V každém oboru nebo oblasti stojí za to mít své Europass portoflio. Co jste se naučili nebo co jste vyrobili a zažili, vám už nikdo nevezme. Byla by škoda to někam založit jako dávnou vzpomínku a nevyužít, v horším případě úplně zapomenout.

Od kdy je dobré mít Europass portfolio? 

Jakmile máte nějaké záznamy, doklady, vysvědčení nebo zkušenosti již ze základní nebo střední školy, např. portfolio žáka (žákovské portfolio), snadno je můžete převést do online Europass portfolia a kdykoliv mít dostupné k dalšímu využití. 

Všechny služby Europassu, včetně Europass portfolia, jsou vytvořené pro uživatele od 15 let. 

Co je to portofolio a jaký je jeho význam? 

E-portofolio je elektronický formát vašeho studijního a profesního portfolia. Jde o složku pro ukládání souborů, se kterými lze pracovat v online prostředí na počítači, telefonu nebo tabletu, ukládat je, využívat i sdílet. Usnadňuje ukládání a práci s informacemi, které lze v papírové podobě jen těžko archivovat a zálohovat. Jde např. o video z výstavy, prezentaci, fotografie důležitých momentů atp. 

Rychlé změny ve společnosti, technologiích i na trhu práce nás nutí přemýšlet, co umíme a jaké zkušenosti můžeme využít nebo rozvíjet. Proměňuje se také poptávka po kvalifikacích nebo dovednostech. Často vám již pomůže třeba praxe v rámci studia nebo zkušenosti z jiných než pracovních aktivit.

Proč je Europass portfolio aktuální právě nyní? 

Při dokládání svých dovedností nebo kvalit, které můžete zaměstnavateli nabídnout, musíte často pátrat ve své minulosti. Ve větší míře se proto v současnosti uplatní i záznamy aktivit a dokumentace dosažených výsledků jako důkazy o praxi a dovednostech. Lépe a rychleji se tedy připravíte na další profesní krok.

Europass portfolio není ale jen statická složka. V online prostředí portfolia se naopak dají zkušenosti propojovat, provazovat a stavět na nich zejména v nových oborech nebo odvětvích. Lidé už se běžně učí některé věci jinde než ve škole, práci, např. při zájmové nebo dobrovolnické činnosti. Mohou to být takové činnosti, jako je řízení dronu, natáčení videí nebo programování domácího robota.  

Europass portfolio lze využívat jako osobní i profesní portfolio 

  • K osobnímu portfoliu máte přístup pouze vy a nikdo nevidí vaše soukromé a citlivé informace. E-portfolio shromažďuje záznamy, důkazy o výsledcích vaší činnosti a aktivitách a slouží jako evidence zkušeností. Zkrátka něco, co chcete zdůraznit a uchovat si na později, a co nechcete, aby zapadlo nebo bylo ztraceno v paměti počítače.
  • Profesní portfolio slouží k vaší prezentaci při vstupu na trh práce nebo změně zaměstnání či hledání nových příležitostí v kariéře. 
  • Osobní i profesní portfolia můžete využít ke sledování vlastního pokroku a sebehodnocení.

Jak se liší Europass portfolio od jiného e-portofolia? 

  • Nabízí bezpečný online prostor pro vás a vaše osobní údaje, doklady, vysvědčení a záznamy. 
  • Nekomerční poskytovatel služeb vás nebude obtěžovat reklamou na něco, co nepotřebujete. 
  • Naopak, v případě zájmu vám služba na bázi umělé inteligence nabídne vhodné možnosti vašeho rozvoje, vzdělávání nebo kariéry
  • Z portfolia můžete uveřejnit jen určité části, které vyberete, po dobu, kterou zvolíte, anebo si ho necháte pouze pro vaše potřeby a nebudete zveřejňovat ani sdílet nic. 
  • Všechny služby jsou zdarma ve všech jazycích EU
  • Klade důraz i na vaše zájmy a dobrovolnické aktivity. Nejde jen o formální certifikáty a byznys.

Infografika ke stažení

Europass e-portfolio

JPG ke stažení   PDF ke stažení

Další informace najdete v článku Jak má vypadat tvé portfolio?

×

Tipy a triky na Váš e-mail