Motivační dopis

Motivační dopisMotivační dopis je důležitý dokument, ve kterém máte možnost upozornit na své silné stránky a zdůraznit zkušenosti a dovednosti, které jsou pro dané místo potřeba. Europass jako jediný nabízí zdarma online šablonu k vyplnění motivačního dopisu, který využijete při hledání práce, brigády nebo při dalším studiu nebo při žádosti o stáž v rámci programu Erasmus+.

Výhody online motivačního dopisu Europass:

  • vyplňuje si ho každý sám online
  • šablona s nápovědou je k dispozici zdarma ve všech jazycích EU
  • sám se naformátuje, je přehledný a jednotný, má náležitou strukturu, kterou personalisté od motivačního dopisu očekávají
  • lze kdykoli vytvořit, aktualizovat a uložit (do počítače, na externí disk apod.)

Editor pro psaní motivačního dopisu má od léta 2020 novou podobu. Průběžně Evropská komise ladí technické a jazykové nedostatky. Děkujeme za pochopení a trpělivost. Než motivační dopis začnete vyplňovat, využijte nápovědy v aktualitě Jak postupovat při vyplnění editoru životopisu a motivačního dopisu.   

Jak správně napsat motivační dopis

Motivační dopis (někdy též průvodní dopis) můžete poslat buď v těle e-mailu, nebo jako samostatnou přílohu spolu s životopisem. Europass vám ukáže, jak napsat motivační dopis krok za krokem, pomůže vám sestavit správnou strukturu a nabídne vám inspiraci, jak na to. 

Délka motivačního dopisu by neměla být delší než polovina strany A4. Motivační dopis vytvářejte vždy přímo podle pozice, na kterou reagujete. Pokud je takových pozic více, vytvořte si i víc motivačních dopisů, vždy podle požadavků, pracovní náplně a společnosti, která zaměstnání nabízí. Doporučujeme vyvarovat se pravopisným chybám v dopise.  Podrobné rady najdete v článku Jak psát motivační dopis.

Vytvořte si s Europassem i životopis

Vyplňte si online formulář životopisu Europassu zdarma a inspirujte se našimi radami, jak správně životopis vytvořit, a vyplněnými vzory CV.

Europass motivační dopis v číslech

8,1
milionů motivačních dopisů vyplněných online v Evropě v letech 2015-2019
2,3
milionů motivačních dopisů vyplněných online v Evropě v roce 2019
88
tisíc motivačních dopisů vyplněných online v ČR v letech 2015-2019
21
tisíc motivačních dopisů vyplněných online v ČR v roce 2019

Infografika: motivační dopis

Štítky