Test digitálních dovedností

Test digitálních dovednostíEuropass nabízí od konce roku 2021 novou službu - můžete si zdarma otestovat své digitální dovednosti. Vyplnění testu vám umožní lépe porozumět tomu, jakou máte úroveň digitálních dovedností, a po jeho absolvování získáte certifikát, kde je úroveň vašich dovedností uvedena. Díky němu pak budete lépe prokazovat své digitální dovednosti při různých příležitostech.

Test je založen na kombinaci znalostí a sebehodnocení vašich dovedností. K dispozici je Vám 29 jazykových verzí, můžete jej absolvovat v češtině, angličtině i dalších jazycích. Test vychází z rostoucí poptávky zaměstnavatelů po digitálních dovednostech a z Evropského rámce digitálních kompetencí pro občany, který vyvinulo Společné výzkumné středisko a Evropská komise. Test vytvořila Evropská komise ve spolupráci se čtyřmi IT firmami a partnery (Tecnalia, Junta de Andalucia a All Digital)

Kdo a jak se může otestovat?

Test je určen všem od 15 let. Test si můžete udělat rovnou bez přihlášení, po absolvování testu si pouze vyplníte jméno a poté stáhnete zprávu o výsledcích testu svých dovedností do svého počítače. Pokud se přihlásíte do profilu Europassu, zpráva o vašich digitálních dovednostech se vám automaticky uloží do vašeho Europass portfolia.

 

Jaké úrovně dovedností test rozlišuje 

Test vyhodnotí úroveň vašich digitálních dovedností v pěti oblastech: informační a datová gramotnost, komunikace a spolupráce, tvorba digitálního obsahu, bezpečnost a řešení problémů. U každé z těchto oblastí vám test vyhodnotí, zda je úroveň vašich digitálních dovedností základní, středně pokročilá nebo pokročilá.

Test vám vyhodnotí a na certifikát propíše vaši celkovou úroveň digitálních dovedností na šestistupňové škále, odpovídající následující pokročilosti digitálních dovedností: 

  • 1, 2 základní 
  • 3, 4 středně pokročilá
  • 5, 6 pokročilá

Tipy k vyplnění testu

  • Čtěte pozorně zadání a otázky.
  • I “nevím” je odpověď, která Vás posune dál.
  • Test můžete opakovat i vícekrát za sebou nebo v průběhu času sledovat, jak se zlepšujete. Proto není možné zjistit z testu správné odpovědi.
  • Nezapomeňte si alespoň vyzkoušet test v angličtině nebo dalším jazyce.

Jak si otestovat na základních i středních školách své digitální dovednosti

V naprosté většině dnešních zaměstnání, při studiu, podnikání, ale i v běžném životě se již bez digitálních dovedností neobejdeme. Proč je dobré si k CV a motivačnímu dopisu přiložit také potvrzení o vašich digitálních dovednostech, které získáte zdarma po absolvování testu? Jaké jsou výhody testu digitálních dovedností? To se dozvíte v rozhovoru s vedoucí Národního centra Europass Irenou Palánovou, který vyšel v příloze Učitelského měsíčníku 3/2023 s názvem Evropa jako úkol.  

Certifikát vložte do portfolia a ukažte zaměstnavateli 

Digitální dovednosti budete pomocí výsledku testu a zprávy o něm schopni lépe prezentovat zaměstnavatelům (v různých jazykových verzích), vyhledávat si kurzy, ve kterých můžete své dovednosti zlepšovat, a vytvořit si osobní studijní plán, který vám pomůže stanovených studijních cílů dosáhnout. Výsledky testu si také můžete uvést do svého životopisu (v češtině, angličtině i dalších jazycích). Zpráva obsahuje vaše výsledky v jednotlivých pěti oblastech a jsou zde uvedeny příklady dovedností. Certifikát slouží k popisu Vašich dovedností a jejich komunikaci, ne jako oficiální doklad.

Ukázky certifikátů

Základní úroveň   Pokročilá úroveň

Ukázka portfolia s certifikátem

Portfolio Europass

Související odkazy

 

 

Digitální dovednosti a test v číslech

25
25 minut přibližně trvá test digitálních dovedností
90
90 % pracovních míst na současném pracovním trhu vyžaduje digitální dovednosti
29
29 jazykových verzí má test digitálních dovedností
×

Tipy a triky na Váš e-mail