Neplaťte podvodníkům za Europass

V posledním měsíci jsme v klientském centru Europass a EQF zaznamenali nárůst dotazů, zda jsou služby za vytvoření životopisu nově zpoplatněné. Není tomu tak. Všechny služby Europassu jsou zdarma. Pouze vznikají nové podvodné webové stránky, které nutí uživatele za podobné služby platit.

Když naši klienti vyhledávají na internetu služby pomocí vyhledávacích dotazů typu “Europass CV”, “Europass CV online” nebo “životopis Europass”, dostanou jako první sponzorované tři až čtyři výsledky, na které je nasazená reklama. Ty bohužel ale nevedou na naše originální stránky, ale na jiné stránky, které se spíše chtějí svézt se zavedenou značkou Europassu. Jsou s tím ovšem spojená určitá rizika.

V čem nebezpečí spočívá?

Rizika na těchto webech jsou dvojího druhu, datová a finanční. Za prvé do nich vložíte své velmi citlivé údaje, protože vyplníte položky životopisu, vč. data narození, dosaženého vzdělání, silných stránek a zájmů. Do těchto údajů patří i vaše kontakty. Nedivte se, že vám pak bude chodit nevyžádaná pošta, cílená reklama apod. Za druhé, tyto weby vám opravdu umožní životopis vyplnit, ale tím služby zdarma končí. Jakmile chcete CV stáhnout, objeví se výzva k platbě, tedy ke vložení údajů vaší platební karty. Pokud chcete stáhnout a uložit váš životopis, musíte za něj zaplatit.

V žádném případě za takové služby neplaťte, hrozí vám ještě další rizika spojená s vložením údajů vaší platební karty. Hrozí vám nebezpečí phishingu apod. Služby Europassu vaše údaje ukládají pouze dočasně, a to v prohlížeči a do PDF, které si můžete zdarma vytvořit i stáhnout a uložit. Další variantou je Europass profil, kde funguje dvoufaktorové ověřování a vaše data jsou jen vaše: https://europass.cz/co-je-europass/profil.

Jak poznat oficiální stránky Europassu?

Europass funguje v celé Evropě, je to aktivita a služba EU, kterou garantuje Evropská komise, a poskytuje zdarma pomoc lidem na trhu práce, často při vstupu na něj. Na úrovni jednotlivých států služby garantují ministerstva a jejich instituce, v ČR je to Národní pedagogický institut.

Klíčem ke všem online službám jsou digitální dovednosti a zejména kyberbezpečnost. Opatrnost a ověřování informací jsou na místě i při tvorbě životopisu. Europass je zavedená značka pro služby a doklady, které pomáhají popsat a doložit vzdělání, dovednosti a kvalifikace ve vzdělávání a na trhu práce. Jsou zdarma a dostupné pro všechny občany na území EU ve všech jazycích EU.

×

Tipy a triky na Váš e-mail