Jak nejlépe ukázat a doložit vaši podnikavost?

Jak nejlépe ukázat a doložit vaši podnikavost?

Víte, jaké dovednosti jsou v současnosti na trhu práce nejvíce potřeba? Základem je ochota učit se nové věci a schopnost podniknout něco nového, inovativnost, kreativita a flexibilita. Všechny tyto dovednosti a schopnosti v sobě zahrnuje podnikavost, která v dnešní době nabývá významu. Při pohledu na předpovědi dovedností, které budou potřeba na trhu práce i v blízké budoucnosti, se to jen tak nezmění. Jak ale podnikavost nejlépe doložit a ukázat, co ve vás je? 

Jak zaměstnavatelům ukázat dovednosti a zkušenosti? 

V dokladech Europassu zaznamenáte a doložíte všechny Vaše aktivity, projekty, dovednosti a zkušenosti, které vás budou prezentovat na trhu práce a posunou dál ve vaší kariéře a v dalším vzdělávání. Europass pomáhá lidem při celoživotním učení i vstupu na trh práce již od roku 2005. Europass umí zaznamenat nejen vaši kvalifikaci, vzdělání ve škole i neformální vzdělání, ale i vaše získané dovednosti a kompetence. S dokumenty Europassu lze samozřejmě ukázat i vaši podnikavost, a to jednoduše, online a ve více jazycích. 

Jak pomocí Europassu zaznamenat své dovednosti a praxi? 

Životopis a motivační dopis 

Do životopisu a motivačního dopisu si zaznamenáte vaše vzdělání, pracovní zkušenosti, absolvované projekty a brigády. Může jít o účast ve fiktivní firmě v rámci studia nebo úspěchy z veletrhů či soutěží fiktivních firem, o pracovní stáž nebo dobrovolnickou praxi. 

Životopis vám také umožňuje sepsat všechny vaše dovednosti související s podnikavostí, ať už jde o osobní dovednosti, manažerské, komunikační dovednosti nebo dovednosti spolupracovat a pracovat s počítačem. 

Profil a portfolio 

Do profilu a online portfolia Europassu si kromě údajů uvedených v životopise a motivačním dopise můžete zaznamenat i další údaje o aktivitách, které jste podnikli. Do části Moje knihovna si nahrajete vaše CV, motivační dopisy a také absolvované projekty, výstupy a reference odkazující na vaši podnikavost. Do části profilu Moje dovednosti si uložíte dovednosti spojené nejen s podnikavostí.  

Doklad o stáži a dobrovolnictví 

Součástí portfolia dokumentů Europassu jsou i doklady o stáži a o dobrovolnictví. Ty vydává organizace, která vás na stáž nebo dobrovolnictví vyslala a/nebo organizace, u které stáž nebo dobrovolnická praxe proběhla. Doklady uvádějí podrobně náplň vaší stáže i dovednosti, které jste během ní získali. Lze do nich zaznamenat i vaše online projekty nebo online dobrovolnické aktivity. 

Jak postupovat při záznamu své praxe a dovedností  

  1. Zaznamenejte si svou praxi, dobrovolnictví nebo práci na projektu jako pracovní zkušenost, při které jste se něco naučili a získali dovednosti využitelné pro vaše budoucí uplatnění. Účast ve školním projektu, účast v soutěži nebo letní brigáda spojená s organizováním akce, např. tábora nebo dobrovolnická praxe, to všechno vás posunulo dál.  
  2. Uveďte svou kreativitu a podnikavost v motivačním dopise, pokud se ucházíte o kreativní pracovní pozici.  
  3. Průběžně si ukládejte své práce, záznamy a úspěchy do profilu Europassu, např. do části Moje knihovna. Vše budete mít uložené na jednom místě a nic neztratíte.  

Jak doložit podnikavost podle personalistů? 

Čím lépe své dovednosti a praxi popíšete a doložíte, tím lépe pro personalistu a tím i pro vás.  

„Jsme rádi, když umí uchazeč své zkušenosti a dovednosti popsat a doložit. Když se náhodou nehodí přesně na pozici, na kterou se původně hlásil, často zvažujeme, zda by nebyl vhodný na jinou, kterou také obsazujeme. Pokud má své znalosti a dovednosti přesně popsané a doložené, je jednodušší pro něj takovou alternativu nalézt“ (personalistka Tereza T., Brno).

Náhledy platformy a dokumentů Europassu

Profil Europass
Profil Europass

Moje dovednostiMoje dovednosti

Moje knihovnaMoje knihovna

Moje knihovna
Moje knhovna


Životopis Europass
Europass CV

Co je podnikavost? 

Zajímá vás více informací o podnikavosti a dovednostech, které zahrnuje? Najdete je v článku Jak podpořit podnikavost v ČR?

Entrecomp

 

 

×

Tipy a triky na Váš e-mail