Europass portfolio pro žáky a studenty 

 

Jaké služby mohou podpořit kariéru vašich žáků? 

Dnešní online svět nabízí nepřeberné množství platforem, online služeb a sítí zaměřených na vzdělávání a osobní rozvoj. Orientace v této nabídce však může být náročná, zvláště pokud hledáte ověřené a nekomerční nástroje, které pomohou žákům při jejich rozhodování o kariéře. Pro efektivní podporu kariérního poradenství je klíčové mít jasný rámec a přehled, na kterém lze stavět. 

  

 

Co očekávají mladí lidé od služeb na podporu vlastní kariéry? 

 

Podle šetření ETF a UNICEF z roku 2024 mají mladí lidé v Evropě jasnou představu o tom, jak by mělo vypadat kariérové poradenství. Napříč různými zeměmi lze pozorovat shodné požadavky na služby, které by měly být: 

  • individualizované – reflektovat potřeby a preference každého jednotlivce, 
  • poskytované v neformálním prostředí
  • snadno dostupné online
  • prakticky zaměřené
  • propojené s aktuálními trendy na trhu práce

Služby Europassu tyto požadavky naplňují a představují ověřené evropské nástroje pro kariérové vzdělávání. Jsou navrženy pro žáky od 8. třídy základních škol, tedy od 14 let, a usnadňují jejich orientaci ve světě vzdělávání a práce. 

 

 

 

Europass portfolio prezentuje vaše vzdělání, nadání, pracovní zkušenosti, motivaci, dovednosti, kvalifikaci ​ i dobrovolnickou činnost.​  

 

 

Co je Europass portfolio?  

 

Samotné Europass e-portfolio je digitální neveřejná zabezpečená schránka na vaše úspěchy, kvalifikace, zkušenosti a dovednosti. Obsahuje řadu služeb, které žáky připraví na prezentaci a komunikaci pro další vzdělání a zaměstnání.   

 

Čtyři kroky k založení portfolia

 

K založení e-portfolia a nastavení dostupných služeb postačí čtyři kroky, které zvládnete za dvě vyučovací hodiny s půlhodinovou dotací domácí práce žáků:  

 

Krok 1 - Čím ve škole začít?  

 

První krok spočívá v ověření digitálních dovedností žáků. Ty jsou dnes u žáků ZŠ i SŠ na vysoké úrovni, přesto je dobré ověřit dostatečné dovednosti pro práci s portfoliem. Využít můžete Test digitálních dovedností, který je dostupný zdarma, bez registrace a žákům do 20 minut vygeneruje výsledky formou certifikátu. Tuto část zvládnete v rámci vyučovací hodiny (např. v třídnické hodině). Žákům k testu stačí vlastní mobilní telefon a WiFi připojení nebo data. 

Jakmile si na konci testu žáci stáhnou svůj certifikát, mají první položku do svého e-portfolia.  

 

Pokud mají žáci výslednou úroveň alespoň 3 - středně pokročilé dovednosti, můžete se s nimi pustit do e-portfolia. Pokud mají dovedností nižší, v prostředí e-portfolia by se trápili. 

 

 

 

Pokud využívá vaše škola jiné testy digitálních dovedností, ze kterých mají žáci certifikát, můžete je využít také.  

 

Úvodní prezentace k testu digitálních dovedností je vám k dispozici ke stažení.  

 

Test mohou žáci kdykoliv opakovat a použít certifikát, se kterým jsou spokojení.

 

Krok 2 - Zakládáme e-portfolio

 

K založení e-portfolia postačí každému jeho soukromá e-mailová adresa a silné heslo. Kdo má zájem o lepší zabezpečení, může využít aplikaci EU login pro mobilní zařízení. Tuto část doporučujeme nechat na samostatnou práci žákům na doma. Instrukce jsou na této stránce. Založit profil a vyplnit základní kategorie o sobě (jméno, data, bydliště apod.) nezabere víc než 30 minut.

 

 

 

 

 

EU login a profil v platformě Europass umožňuje všem po registraci zdarma přístup k více než 10 službám.

 

Výhody služeb Europass dostupných z e-portfolia:

 

  • 31 jazykových verzí služeb
  • Zabezpečené a ověřené služby a informace
  • Zdarma a bez reklam
  • Škola ani učitel neručí za GDPR, data a obsah portfolií vč. zabezpečení garantuje Evropská komise

 

 

Výčet dostupných služeb:

 

  • Tvorba životopisu z profilu
  • Tvorba motivačního dopisu
  • Popisy dovedností a zájmů - terminologie na výběr
  • Knihovna na vlastní dokumenty
  • Trendy povolání a dovedností
  • Komunikace přes profil
  • Sledování žádosti
  • Hledání pracovních míst v Evropě
  • Hledání vzdělávacích příležitostí

 

 

 

Netvořte se žáky jejich e-portfolia na školních e-mailových adresách. Po odchodu ze školy by k nim ztratili přístup. Na jejich soukromých adresách se s vaší pomocí naučí ukládat do portfolia záznamy a certifikáty i pravidelně aktualizovat informace o sobě.  

Ukázka portfolia

 

Další možnosti 

 

Moje knihovna 

Krok 3 - Vyplnění profilu a nastavení služeb

Po založení přístupu (EU login) a profilu je nutné vyplnit alespoň 4 kategorie v profilu každého uživatele. Na tento krok je lepší si udělat čas a vzít třídu do počítačové učebny. Jednak je na počítačích lepší přehlednost a budete mít všichni stejné zobrazení.

Ve většině polí jsou nápovědy nebo možnosti na výběr. Už vyplňování naučí žáky potřebné kategorie a seznámí je s terminologií trhu práce.

Po vyplnění profilu můžete začít všechny služby využívat, ukládat své záznamy a certifikáty, vytvářet životopisy (nebo si uložit vzor, který si vyberete), testovat.

Uložit si společně můžete certifikáty z testu digitálních dovedností, vzory dokladů z webu Europassu, diplomy ze spotu nebo soutěží nebo fotky ze školních akcí.

Zkuste se žáky vybrat popisy dovedností, které se jim líbí. Není to těžké. Dokonce si mohou zjistit, jaké dovednosti jsou nutné pro jejich vysněné povolání. Prostředí Europassu uživatelům nabízí současný jazyk trhu práce díky ustálené terminologii ESCO - mnohojazyčnému systém pro klasifikaci dovedností, kompetencí, kvalifikací a povolání v EU. Jednotlivé pojmy vám z databáze ESCO nabízí a vybírá umělá inteligence na základě Vašich vyplněných údajů a vyhledávání.

Na závěr kroku 3 doporučujeme, aby žáci nasdíleli část svého profilu a jeden doklad jako odkaz na e-mail svého vyučujícího.  

 

Krok 4 - Sdílení a doplňování

 

Pokud vám žáci nasdíleli zabezpečeným odkazem na e-mail informace ze svého e-portfolia, je většina práce hotová.

Jednou za pololetí můžete žákům připomenout, aby si doplnili doklady do portfolia a aktualizovali si své informace. Počítá se každá brigáda, školní projekt, stáž i organizace plesu nebo dobročinné sbírky.

Ve spolupráci s vyučujícími jazyků se do e-portfolia mohou dostat také testy digitálních dovedností v jiných jazycích a záznamy z výjezdů do zahraničí.

Nyní se začne projevovat celé spektrum zájmů a nadání jednotlivých žáků od hudby, sportu po koníčky v online i offline světě. Motivujte je zakládat si nejen zjevné úspěchy, ale i výsledky z online práce, projekty. To vše vede k individualizaci jejich vzdělávací dráhy a může hrát roli v jejich další studijní i kariérní cestě.

 

 

Když mají žáci pohromadě základní informace a podklady, snáze budou komunikovat své dovednosti a žádat o stáže i brigády. Toto prostředí je pro ně motivující.  

Jako ukázku můžete využít některé z našich vzorových portfolií nebo video 

V roce 2023 vytipovali experti a koordinátoři podpory nadání služby Europassu jako vhodné i pro cílovou skupinu nadaných žáků od 2. stupně ZŠ, zejm. e-portfolio.  

 Nezapomeňte, že i učitelé mohou mít své Europass portfolio. 

 

Osobní zkušenost s zaváděním Europass portfolia 

„Zavedením portfolií sledujeme především základní uvědomění a sebepoznání žáků včetně jejich sebereflexe v úvodní tvorbě portfolií.“  

 

“Pravidelná motivace ke studiu s reflexí dosažených výsledků, čímž bychom rádi přenesli větší zodpovědnost za studium na samotné žáky.“  

 

„Třídní učitel – dohlíží na vedení portfolií u žáků, za vedení portfolií je zodpovědný sám žák!!! 

„V neposlední řadě se žáci naučí poznávat a hodnotit své kompetence.“  

- poskytla Mgr. Lenka Filgásová – kariérová poradkyně SŠŽ Planá  

 

×

Tipy a triky na Váš e-mail