Odpovědí je zodpovědná spotřeba a snaha o to, zbytečně neplýtvat, ať už jde o jídlo, energii nebo textil, a snaha neprodukovat velké množství odpadů. To se týká společností, škol, firem, domácností i jednotlivců, každého z nás.
Zelené dovednosti, definované jako dovednosti, které pomáhají snižovat negativní dopady lidské činnosti na životní prostředí, se prolínají do všech sfér našich životů, nejen pracovních, ale i osobních. Prvním krokem je seznámit se se situací, fakty a existujícími návrhy na řešení krizové situace, ptát se, zjišťovat si informace. Cestu za ověřenými informacemi vám chceme usnadnit a základní pojmy, odkazy a souvislosti jsme připravili na tuto stránku. Ústředním pojmem ve snaze o udržitelnost životního prostředí a zmírnění dopadů klimatické krize je cirkulární ekonomika. V České republice se jí zabývá Institut cirkulární ekonomiky INCIEN.
Řešením klimatické krize je cirkulární ekonomika, která se snaží o to, aby se více recyklovalo. Podle Soni Jonášové z Institutu cirkulární ekonomiky Incien vytváří cirkulární ekonomika funkční a dlouhodobě udržitelné vztahy mezi přírodou a lidskou společností.
V kontrastu s lineární ekonomikou, v jejímž rámci se suroviny přeměňují na produkty, prodávají a po skončení relativně krátké životnosti spalují nebo skládkují, cirkulární ekonomika usiluje o co nejefektivnější využívání zdrojů, jako jsou například plasty, textil či biomasa a omezení plýtvání. Vychází z nutnosti provázání jednotlivých segmentů a respektu k regionálním specifikům.
Cirkulární ekonomika je plně v souladu s Cíli udržitelného rozvoje, které stanovilo OSN pro rok 2030, a to zejména s cílem 12 Odpovědná výroba a spotřeba. Cirkulární ekonomika zároveň přináší mnoho příležitostí.
To je den, kdy lidské využívání přírodních zdrojů a spotřeba pro daný rok přesáhly kapacitu země tyto zdroje v daném roce obnovit. Zjednodušeně jde o ukazatel poměru mezi možnostmi přírody a tím, jak ji lidstvo zatěžuje. Více informací najdete na webu https://www.overshootday.org/.
Zelená dohoda pro Evropu obsahuje soubor opatření, která mají podpořit účinné využívání zdrojů prostřednictvím přechodu na čisté oběhové hospodářství a zabránit ztrátě biologické rozmanitosti a snížit znečištění. V plánu jsou uvedeny potřebné investice a dostupné finanční nástroje a je v něm vysvětleno, jak zajistit spravedlivou a inkluzivní transformaci. Na realizaci jejích cílů půjde jedna třetina investic ve výši 1,8 bilionu eur, které jsou k dispozici v rámci programu oživení NextGenerationEU a sedmiletého rozpočtu EU.
Pro výrobní podniky spojené s materiály se nabízí příležitosti pro byznys. Akční plán pro cirkulární ekonomiku počítá s revizí metrik hodnocení úspěchu (HDP). I tak však HDP očekává růst do roku 2030 o dalších 0,5 %. Tento růst souvisí i se vznikem cca 700 000 nových pracovních míst. Zjevné jsou i úspory. Dnes je 40 % výdajů výrobních podniků spojeno s materiály. V rámci uzavřených cyklů může být zvýšena jejich ziskovost a zároveň budou firmy chráněny před kolísáním cen zdrojů.
V roce 2021 navázal Národní pedagogický institut (NPI) ČR partnerství s Institutem cirkulární ekonimiky INCIEN. V srpnu a září 2021 proběhly dva semináře INCIENu pro pracovníky NPI ČR. Spolupráce vychází z rostoucí důležitosti tématu cirkulární ekonomiky v souvislosti s přijetím evropské Zelené dohody (Green Deal). Oba partneři vidí v cirkulární ekonomice cestu ze současné globální krize spojené s dopady pandemie. Je proto potřeba jí věnovat pozornost a informace dále šířit mezi cílové skupiny.
Institut cirkulární ekonomiky INCIEN je zároveň partnerem Národního centra Europass k tématu dobrovolnictví a obsahovým garantem části webu Europassu věnované zeleným dovednostem a povoláním.
Pro přechod na cirkulární ekonomiku je klíčovou metodou posuzování životního cyklu (Life cycle assessment). Ta vychází nejen z pohledu produkce CO2, ale i hlediska dalších dopadů na životní prostředí.
Elektronika
Baterie a vozidla
Obaly
Plasty
Textil
Stavebnictví
ve výrobě potravin, dodávce zdrojů, hnojiv, lokální výroby
stavební materiály, dřevo, lepší péče o půdu
průmyslové synergie, rychlá adaptabilita na změnu - nová pravidla v dodavatelsko-odběratelských řetězcích
v opravách, zpracování druhotných surovin, deglobalizace a regionalita výroby a spotřeby
Globální textilní průmysl je spojen s řadou negativních jevů, především environmentálních, sociálních a ekonomických i kulturních. Negativní dopady globálního textilního průmyslu se zvýší drasticky do roku 2050. Každou sekundu je spáleno nebo uloženo na skládku jedno nákladní auto plné oblečení.
Situace v České republice:
Každý rok je uloženo na skládku nebo energeticky využito cca 200 000 tun oblečení. V ČR přitom není znám detailní přehled o materiálových tocích textilu a spíše se tu využívá tzv. downcyklace oblečení, tj. opakovaná recyklace, při níž se snižuje kvalita materiálu. Česko také čelí nedostatku inovací v této oblasti. Blíží se zákaz skládkování a povinný sběr textilního odpadu.
Co s tím?
Proč jsou potraviny klíčovým tématem? Jídlo a potraviny se týkají každého z nás. Jen málo věcí je navíc tak úzce spojeno s lidskou existencí a kulturou jako jídlo. Jídlo má významný sociální a kulturní přesah. Globální potravinový průmysl je také největším sektorem. Zaměstnává 1 miliardu lidí a tvoří 10 % světového HDP.
Klíčovým problémem jsou snižující se přírodní zdroje a rostoucí poptávka.
Do roku 2030 budeme potřebovat o 50 % více potravin, o 45 % více energie a o 30 % více vody z důvodu rostoucích gastronomických nároků.
Výroba potravin patří mezi odvětví s největším množstvím vypouštěných emisí CO2. Zemědělství je přisuzováno až 14 % světových emisí, při započítání nepřímých následků jako je odlesňování pak emise stoupají až ke 30 %. Dovoz potravin má nevyčíslitelné dopady, a to v environmentální oblasti (dopady klimatických změn, ztráta biodiverzity - fauna i flora), odlesňování atd., v ekonomické sféře (vývozní potraviny místo základních, vysoký podíl zemědělství na HDP, liberalizovaný zemědělský obchod) i sociální oblasti (chudoba/podvýživa, neférová mzda, špatné pracovní podmínky, minimální sociální ochrana, nerovný přístup ke zdrojům atd.).
Zodpovědná spotřeba: Co můžeme dělat lépe?
Vodní a uhlíková stopa
Vodní stopa je virtuální množství vody, které je zapotřebí k produkci daného zboží či služeb. Pro představu níže uvádíme několik příkladů.
Cirkulární principy při vaření:
Zatímco lineární energetika je postavená především na fosilních palivech, čerpá vzácné zdroje a produkuje odpad, dlouhodobou udržitelnost slibují obnovitelné zdroje: slunce, vítr, voda a biomasa. Dokud bude vznikat odpad, dá se uvažovat o jeho energetickém využití, pouze však v případě, že není vhodný k recyklaci. Ta má přednost.
Trendy v energetice:
Jak mohu přispět k cirkulární energetice?
Domácnosti
Firmy, obce a města
Mobilita v podmínkách cirkulární ekonomiky
Dovednosti budoucnosti | Profese budoucnosti | Jak získat a zlepšit své zelené dovednosti a šetřit planetu | Zelené dovednosti | Personalistka radí: Co můžete udělat pro to, abyste získali práci snů | Dovednosti řízení vlastní kariéry | Měkké dovednosti | Digitální dovednosti | Naučte se využívat technologie a zlepšete své digitální dovednosti | Podnikavost | Jaké profese jsou ohrožené v důsledku automatizace a robotizace? | Jak to vidí zaměstnavatelé? | Ptáme se inspirativních osobností | Jaké dovednosti budou v budoucnu potřeba?