Europass v Evropském týdnu odborných dovedností představí dodatek k osvědčení a doklad o dobrovolnictví

Evropský týden odborných dovedností je iniciativou Evropské komise, jejímž cílem je zvýšení povědomí o odborném vzdělávání a jeho zatraktivnění. Proběhne v týdnu od 9. do 13. listopadu 2020 a mohou s ním být spojeny akce a aktivity organizované kdykoliv v průběhu roku 2020. Národní centrum Europass veřejnosti při této příležitosti představí v online informační kampani výhody a využití dvou dokumentů, které vydává v rámci svých národních služeb, a to dodatku k osvědčení ze středoškolského studia a dokladu o dobrovolnictví. Oba doklady využijí uchazeči o práci k prokázání své kvalifikace, dovedností a zkušeností směrem k zaměstnavatelům.

Ukaž své superschopnostiDodatky k osvědčení vydává Národní centrum Europass (NCE) ve spolupráci se středními školami od roku 2008. Jde o doklad, který podrobně popisuje obecné a odborné kompetence absolventa, které získal během studia, jeho úroveň kvalifikace a také výčet profesí, pro které má ze středoškolského studia potřebnou kvalifikaci. Absolventi dodatky dostávali vytisknuté spolu se svým vysvědčením o závěrečné zkoušce, výučnímu listu nebo maturitnímu vysvědčení na závěr svého středoškolského vzdělávání. Od roku 2016 se přidala i elektronická podoba dodatků, které si absolventi mohou doklad stáhnout z webu školy nebo je obdrží mailem ve formátu pdf. K online vydávání dodatků se přiklání průběžně stále více středních škol. 

Příběhy absolventů českých odborných škol s ukázkou dodatků k osvědčení z jejich oborů vzdělání najdete v článku Jak být úspěšný a mít práci snů? 

„Dodatek mi pomohl získat vysněnou práci“ 

Dodatky využívají absolventi zejména při hledání pracovních příležitostí v zahraničí. Na rozdíl od vysvědčení nebo výučního listu jsou údaje o kompetencích a možném profesním uplatnění pro zaměstnavatele konkrétnější a lépe z nich poznají, co se uchazeč naučil a jakou práci zvládne. „Europass jsem využila pro zvýšení svých šancí při přihlášce k policii v Německu“, popisuje Milena, jedna z klientek v anketě NCE: „Použití dodatku k osvědčení se projevilo jako výtečný nápad, protože již půl roku pracuji na policejní stanici v německém Oberwiesenthalu a jsem nadmíru spokojená. Europass musím tedy hodnotit velice pozitivně, určitě mi dost pomohl při získání mé vysněné práce. Doporučuji předložit Europass při hledání práce u nás i v zahraničí." Stále častěji používají klienti dokumenty Europassu včetně dodatku i při hledání práce u nás v ČR. 

Dodatky k osvědčení vydává ročně pro více než 70 % absolventů většina českých středních škol, ročně ho obdrží cca 65 000 absolventů. V prvním pololetí 2020 je v databázi pro vydávání dodatků registrováno 852 škol. Absolventi dostanou dodatek v českém a jednom cizím jazyce (na výběr je angličtina, němčina a francouzština). Pokud zájemce nedostal dodatek na své škole, může si o něj zdarma zažádat v databázi na adrese edo.europass.cz.  

Národní centrum Europass neustále rozšiřuje svou nabídku klientům. “Do konce roku 2020 budou nově přeloženy dodatky k osvědčení pro 52 oborů do němčiny a pro 35 oborů do francouzštiny a do konce roku 2021 chystáme novou grafickou podobu databáze pro vydávání dodatků,” plánuje Dagmar Svobodová z klientského centra NCE. “Usnadníme uživatelům přístup do databáze, přihlášení bude nově možné rovnou z homepage, kde si také budou uživatelé moci vyhledat konkrétní dodatky.” 

Europass nabízí nejsnazší způsob, jak prezentovat své dobrovolné aktivity  

Příklad vyplněných činností a dovedností v dokladu o dobrovolnictvíKaždý, kdo se někdy věnoval dobrovolnictví, si tuto zkušenost může zaznamenat do životopisu a do dokladu o dobrovolnictví, dalšího z dokumentů Europassu. Tento doklad obsahuje podrobné informace o tom, jaké činnosti a úkoly jste při dobrovolnictví vykonávali a jaké dovednosti jste přitom získali, ať už jde o dovednosti odborné, jazykové, komunikační nebo třeba organizační.

Dokument vyplňuje vysílající organizace, např. nevládní organizace nebo agentura, spolek, a/nebo hostitelská organizace, např. Firma. Doklad o dobrovolnictví přiložte k životopisu, zaměstnavatele vaše dobrovolnická zkušenost zajímá. 

“Národní centrum Europass spolupracuje při vydávání dokladu o dobrovolnictví s regionálními centry, např. informačními centry mládeže i s velkými dobrovolnickými organizacemi, jako je Česká rada dětí a mládeže a INEX SDA,” popisuje Irena Palánová, vedoucí Národního centra Europas. Vyplněné příklady dokladu o dobrovolnictví si můžete prohlédnout nebo stáhnout na stránce Doklad o dobrovolnictví

Obrázek: Příklad vyplněných činností a dovedností v dokladu o dobrovolnictví

 

Oficiální partner Evropského týdne dovedností 2020Národní pedagogický institut se za Českou republiku do Evropského týdne odborných dovedností zapojuje jako partner. Kromě propagace dokladů Europassu a uspořádání online webinářů představí učitelům informační systém pro inovaci vzdělávacích programů a odborným školám a firmám praktický návod pro jejich vzájemnou kvalitní a efektivní spolupráci.

Další informace najdete v článku na webu NPI ČR.

×

Tipy a triky na Váš e-mail