Evropský týden odborných dovedností je iniciativou Evropské komise, jejímž cílem je zvýšení povědomí o odborném vzdělávání a jeho zatraktivnění. Proběhne v týdnu od 9. do 13. listopadu 2020 a mohou s ním být spojeny akce a aktivity organizované kdykoliv v průběhu roku 2020. Národní centrum Europass veřejnosti při této příležitosti představí v online informační kampani výhody a využití dvou dokumentů, které vydává v rámci svých národních služeb, a to dodatku k osvědčení ze středoškolského studia a dokladu o dobrovolnictví. Oba doklady využijí uchazeči o práci k prokázání své kvalifikace, dovedností a zkušeností směrem k zaměstnavatelům.
Dodatky k osvědčení vydává Národní centrum Europass (NCE) ve spolupráci se středními školami od roku 2008. Jde o doklad, který podrobně popisuje obecné a odborné kompetence absolventa, které získal během studia, jeho úroveň kvalifikace a také výčet profesí, pro které má ze středoškolského studia potřebnou kvalifikaci. Absolventi dodatky dostávali vytisknuté spolu se svým vysvědčením o závěrečné zkoušce, výučnímu listu nebo maturitnímu vysvědčení na závěr svého středoškolského vzdělávání. Od roku 2016 se přidala i elektronická podoba dodatků, které si absolventi mohou doklad stáhnout z webu školy nebo je obdrží mailem ve formátu pdf. K online vydávání dodatků se přiklání průběžně stále více středních škol.
Příběhy absolventů českých odborných škol s ukázkou dodatků k osvědčení z jejich oborů vzdělání najdete v článku Jak být úspěšný a mít práci snů?
„Dodatek mi pomohl získat vysněnou práci“
Dodatky využívají absolventi zejména při hledání pracovních příležitostí v zahraničí. Na rozdíl od vysvědčení nebo výučního listu jsou údaje o kompetencích a možném profesním uplatnění pro zaměstnavatele konkrétnější a lépe z nich poznají, co se uchazeč naučil a jakou práci zvládne. „Europass jsem využila pro zvýšení svých šancí při přihlášce k policii v Německu“, popisuje Milena, jedna z klientek v anketě NCE: „Použití dodatku k osvědčení se projevilo jako výtečný nápad, protože již půl roku pracuji na policejní stanici v německém Oberwiesenthalu a jsem nadmíru spokojená. Europass musím tedy hodnotit velice pozitivně, určitě mi dost pomohl při získání mé vysněné práce. Doporučuji předložit Europass při hledání práce u nás i v zahraničí." Stále častěji používají klienti dokumenty Europassu včetně dodatku i při hledání práce u nás v ČR.
Dodatky k osvědčení vydává ročně pro více než 70 % absolventů většina českých středních škol, ročně ho obdrží cca 65 000 absolventů. V prvním pololetí 2020 je v databázi pro vydávání dodatků registrováno 852 škol. Absolventi dostanou dodatek v českém a jednom cizím jazyce (na výběr je angličtina, němčina a francouzština). Pokud zájemce nedostal dodatek na své škole, může si o něj zdarma zažádat v databázi na adrese edo.europass.cz.
Národní centrum Europass neustále rozšiřuje svou nabídku klientům. “Do konce roku 2020 budou nově přeloženy dodatky k osvědčení pro 52 oborů do němčiny a pro 35 oborů do francouzštiny a do konce roku 2021 chystáme novou grafickou podobu databáze pro vydávání dodatků,” plánuje Dagmar Svobodová z klientského centra NCE. “Usnadníme uživatelům přístup do databáze, přihlášení bude nově možné rovnou z homepage, kde si také budou uživatelé moci vyhledat konkrétní dodatky.”
Europass nabízí nejsnazší způsob, jak prezentovat své dobrovolné aktivity
Každý, kdo se někdy věnoval dobrovolnictví, si tuto zkušenost může zaznamenat do životopisu a do dokladu o dobrovolnictví, dalšího z dokumentů Europassu. Tento doklad obsahuje podrobné informace o tom, jaké činnosti a úkoly jste při dobrovolnictví vykonávali a jaké dovednosti jste přitom získali, ať už jde o dovednosti odborné, jazykové, komunikační nebo třeba organizační.
Dokument vyplňuje vysílající organizace, např. nevládní organizace nebo agentura, spolek, a/nebo hostitelská organizace, např. Firma. Doklad o dobrovolnictví přiložte k životopisu, zaměstnavatele vaše dobrovolnická zkušenost zajímá.
“Národní centrum Europass spolupracuje při vydávání dokladu o dobrovolnictví s regionálními centry, např. informačními centry mládeže i s velkými dobrovolnickými organizacemi, jako je Česká rada dětí a mládeže a INEX SDA,” popisuje Irena Palánová, vedoucí Národního centra Europas. Vyplněné příklady dokladu o dobrovolnictví si můžete prohlédnout nebo stáhnout na stránce Doklad o dobrovolnictví.
Obrázek: Příklad vyplněných činností a dovedností v dokladu o dobrovolnictví
Národní pedagogický institut se za Českou republiku do Evropského týdne odborných dovedností zapojuje jako partner. Kromě propagace dokladů Europassu a uspořádání online webinářů představí učitelům informační systém pro inovaci vzdělávacích programů a odborným školám a firmám praktický návod pro jejich vzájemnou kvalitní a efektivní spolupráci.
Další informace najdete v článku na webu NPI ČR.