Jak se připravit na pohovor

Jak se připravit na pohovor

Pokud dostanete pozvání na pohovor, je to znamení, že firmu zaujal váš profil. Abyste zvýšili své šance, vždy se na pohovor dobře připravte.

Zjistěte si informace o společnosti i pohovoru

Zjistěte si co nejvíc o společnosti, o jejích produktech a čím vším se zabývá. Na to vám budou stačit webové stránky firmy. Je užitečné také vědět, jaká je ve firmě atmosféra a jakou má kulturu. Podle toho pak volte i oblečení. Ideální je, pokud máte známého, který ve firmě pracoval nebo pracuje. Jestliže jste na pozici ve firmě reagovali přes personální agenturu, všechny tyto informace by vám také měla poskytnout.

Zjistěte si, jak bude pohovor probíhat, kolik bude kol, kdo je povede a co konkrétně bude jejich obsahem. Můžete se zeptat přímo toho, kdo vás na pohovor zve nebo vám opět mohou poradit v agentuře.

Telefonický nebo online pohovor

První základní pohovor dnes obvykle probíhá po telefonu nebo přes online hovor. Připravte nebo ještě lépe vytiskněte si všechny podklady, které jste o sobě zaslali. Musíte počítat s tím, že přijdou další otázky na Vaše pracovní zkušenosti nebo na informace o studiu a vaši časovou flexibilitu. Personalista si také může před hovorem prohlédnout vaši prezentaci na internetu a sociálních sítích. Tento první kontakt nepodceňujte, pokud budete úspěšní, postoupíte na osobní pohovor.

Příprava na schůzku

Než na schůzku vyrazíte, uložte si telefonní číslo na kontaktní osobu, ať můžete hned zavolat, pokud bude potřeba, třeba v případě zpoždění. Nezapomeňte se také ujistit, že víte, kde přesně bude pohovor probíhat. Není od věci dorazit s určitou časovou rezervou. Především u velkých business center může trvat delší dobu, než se zorientujete a naleznete firmu, do které míříte.

Jak se obléknout

Když nemáte jiné doporučení, oblečení zvolte vždy formálnější. V některých firmách to sice nevyžadují, ale rozhodně tím nic nezkazíte. Záleží pak už na konkrétní firmě a pozici, zda je vhodný přímo oblek a kostým nebo stačí méně formální oblečení (např. kalhoty a košile pro muže a kalhoty/sukně a halenka pro ženy). K oblečení zvolte vhodné a čisté boty a snažte se vždy působit upraveně.

Na co se budou ptát

Ať nejste zaskočeni, předem si připravte aspoň přibližné odpovědi na otázky, na které se mohou personalisté ptát – proč chcete pracovat právě u nich, proč by měli vybrat zrovna vás, vaše představy o kariérním a profesním růstu, silné a slabé stránky, co vás na vaší minulé pozici nejvíc bavilo, a naopak co vám na ní vadilo, proč tuto pozici opouštíte, co je pro vás pro výkon práce důležité, co vás motivuje, zda vám vyhovuje spíše práce v týmu nebo samostatná pozice, jaká je vaše představa o finančním ohodnocení, jak reagujete ve stresu atd.

Pohovor v cizím jazyce

Pokud se jedná o pozici, která vyžaduje nějaký komunikativní cizí jazyk, počítejte s tím, že minimálně část pohovoru bude v tomto jazyce vedena. Je proto dobré si v této oblasti doplnit slovní zásobu. Projděte si váš životopis i motivační dopis, ať máte v paměti vhodné výrazy. Na otázky, které jsou často kladeny u pohovoru, si také zkuste cvičně odpovědět v daném jazyce. Je klidně možné, že tuto část využije personalista k prověření vaší jazykové vybavenosti.

Připravte si otázky

Určitě si připravte i otázky, které budete pokládat vy. Máte možnost zjistit víc o náplni práce a zároveň je dobré ukázat zájem. Ptejte se opravdu na to, co vás zajímá a co vám může pomoci při rozhodování, zda zaměstnání přijmout. Mezi takové otázky patří např.: jaký je na tuto pozici ideální kandidát, v jakém týmu byste pracovali, jaké je jeho složení a jak je v něm rozdělena práce, kdo by byl váš nadřízený, jaká činnost by vám zabírala nejvíc času, jaký je kariérní výhled na této pozici, jaké jsou vzdělávací možnosti, jestli se jedná o pozici nově otevřenou nebo o náhradu, případně z jakého důvodu současný zaměstnanec odchází.

Možností, na co se zeptat, je mnoho, je ale pravděpodobné, že na hodně z nich dostanete odpověď už během pohovoru. Až budete mít prostor na dotazy, nebojte se ptát, ale dbejte na to, ať personalistu nezahltíte otázkami.

×

Tipy a triky na Váš e-mail