Jak se vyhnout nejčastějším chybám v anglickém životopisu

Jak se vyhnout nejčastějším chybám v anglickém životopisu

Správně napsaný životopis bez chyb a překlepů může rozhodnout o tom, zda získáte zaměstnání, nebo budete odmítnuti a šanci dostane jiný uchazeč, který si dal více práce se sepsáním a kontrolou svého CV. Máme pro vás seznam nejčastějších chyb a rady, jak životopis v angličtině napsat co nejlépe.

Správná slova ve správném tvaru 

Nejčastější chybou je špatný pravopis některých slov, například slovo bakalář - „bachelor“ se píše bez t, které tam lidé často přidávají. Nejlepší je dokument si vytisknout a znovu přečíst, než ho odešlete. Na papíře si člověk snadněji všimne nějaké chyby či překlepu. Pokud si nejste jistí, zda jste vše napsali správně, můžete si text zkontrolovat v aplikaci (např. Grammarly nebo neplacených alternativách), která zkontroluje jak pravopis, tak gramatickou stránku projevu. Navíc zde najdete odůvodnění opravy, takže už příště nemusíte opakovat stejnou chybu.    

Pozor na časy

Dále je nutné mít na paměti, že životopisy v angličtině by měly být napsány v minulém čase. Jedinou výjimkou je popis vaší role v současném zaměstnání, kde aktuálně pracujete. V tom případě používejte přítomný čas průběhový. Pro zestručnění je možné vypustit „I am“, které je součástí tvaru slovesa v průběhovém čase.

Dynamické použití sloves

Používejte slovesa vyjadřující činnosti, které jste vykonávali ve vašem zaměstnání. Váš životopis pak personalisty zaujme a bude působit dynamičtěji. Místo věty „I was responsible for managing 5 customer support associates.“ můžete svou úlohu v práci popsat takto: „Led and trained 5 customer support associates, handling 250 inbound customer requests per day.“ Obě možnosti jsou správně, ale druhá udělá silnější dojem a lépe přiblíží vaše zkušenosti a úspěchy. Samozřejmě si ověřte, že používáte správné tvary sloves v minulém čase, a držte se buď britské, nebo americké angličtiny a tvary nemíchejte.

Náhled životopisuHlavně jasně a strukturovaně

Vyhýbejte se příliš dlouhým souvětím, ve kterých se čtenář ztratí. Životopis by měl být napsán jasně, stručně a musí být přehledně členěný, aby se v něm personalista rychle zorientoval. Častou chybou je nečlenění textu do odstavců a příliš dlouhý životopis (více než dvě strany). Text rozdělte pomocí nadpisů jednotlivých oddílů a nepřidávejte do něj tabulky, grafy nebo jiné obrázky. Pro vytvoření přehledného a strukturovaného životopisu můžete využít zdarma online šablonu Europassu pro psaní CV. S formátováním si nemusíte dělat starosti, životopis se sám naformátuje a bude přehledný a profesionálně zpracovaný.
 

Zkratky raději ne 

Nepoužívejte zkratky a raději vše vypište slovy, aby každému bylo jasné, o čem píšete. Pozor si dejte také na správné použití čárky ve větě a chybějící apostrofy či členy před podstatnými jmény.

Jak se vyhnout nejčastějším chybám v anglickém životopisu

Kontrola se vyplatí

Pokud si nejste jisti, zda jste vše napsali správně, poproste o pomoc někoho zkušenějšího, ať už to bude váš kamarád nebo učitel anglického jazyka. Případně se obraťte na překladatele, který celý text zkontroluje a může navrhnout změny k lepšímu. Tato menší investice se vám později vyplatí, protože potenciální zaměstnavatel uvidí, že jste si dali záležet a vaše angličtina je na potřebné úrovni.

Přehled nejčastějších chyb 

Zde vám přinášíme přehled nejčastějších gramatických chyb v životopisech a motivačních dopisech napsaných v angličtině: 

your / you're your = tvůj,
you're = ty jsi 
its / it's its = jeho, její pro neživotné,
it's = ono je
there / their / they're there = tam,
their = jejich,
they're = oni jsou
affect / effect affect = ovlivnit něco,
effect = efekt, následek něčeho
to / too to = k, do nebo částice součástí infinitivu,
too = také nebo příliš
×

Tipy a triky na Váš e-mail