Jak naložit se svou kariérou v době pandemie?

Jak naložit se svou kariérou v době pandemie?V současné době plné změn mnoho lidí hledá nové zaměstnání. Pro některé je nynější situace impulsem pro změnu v kariéře. Další skupina lidí vidí, že je v budoucnu určité změny v práci čekají. Co můžeme udělat pro rozvoj kariéry a jak najít svou vysněnou práci?  

Kariérová poradkyně a koučka PhDr. Petra Drahoňovská (CareerDesigner.cz) pro vás má tipy a rady, jak naložit s vaší kariérou a najít si práci, kterou budete dělat s vášní. Celý rozhovor O vášni ve své kariéře je dostupný na webu gradua.cz.

Sepsali jsme pro vás hlavní myšlenky a podněty z rozhovoru, které vám pomohou přemýšlet o vaší další kariéře.
 

STREAM - O vášni ve své kariéřeRozvíjejte své kontakty 

Pokud budete dlouhodobě aktivně pracovat s kontakty, které máte, a rozvíjet je např. pomocí networkingu, bude pro vás jednodušší najít si nové zaměstnání. Používejte nástroje, jako je LinkedIn, díky kterému vás snadno najdou personalisté hledající pracovníky s vaší kvalifikací a zkušenostmi. Udržujte kontakty s lidmi z vašeho oboru, i když zrovna nehledáte nové místo. 

Analyzujte svůj kariérní posun 

Alespoň jednou za rok byste se měli podívat na vaši kariéru, kde se nacházíte a jak se vám zde daří. Položte si otázku, zda vás daná práce ještě těší. Využíváte plně svůj potenciál? Užitečné je i si zjistit, co je aktuálně požadované na trhu práce, jaké trendy hýbou vaším oborem, co se změnilo a co se dá očekávat do budoucna.  

Sledujte trh práce

Aktuální dění na trhu práce reflektuje pořad Datová snídaně, kde se můžete dozvědět reálná data a bližší informace o probíhajících změnách. Můžete zde naleznout analýzy dat trhu práce, které jsou aktualizovány několikrát ročně. 

Mějte kariéru pod kontrolou 

Chcete vědět, jak mít svou kariéru pod kontrolou?  

  1. Prvním krokem je sepsat si všechny vaše dosavadní pracovní zkušenosti, včetně těch z dobrovolnictví, brigád či praxe. U každé z nich si vypište, co vám daná práce dala, co jste se naučili. 
  2. Napište seznam všech vašich tvrdých a měkkých dovedností (hard, soft skills. Mezi tvrdé dovednosti (hard skills) se řadí odborné znalosti a dovednosti, jazykové znalosti, průkazy a certifikáty, znalost různých programů, práva, technické dovednosti. Měkké dovednosti (soft skills) tvoří komunikační a organizační schopnosti, vedení týmu, empatie, kreativní myšlení a další. 
  3. Podívejte se na uplynulý rok a sepište si, co nového jste se naučili. Nemusí se jednat jen o nové postupy v práci, může jít o nové dovednosti, které jste si osvojili mimo zaměstnání, například práce s online výukovými programy. Co z toho by se dalo využít ve vaší práci?  
  4. Čtvrtým krokem je tvorba plánu ABZ. Jde o možné varianty vývoje vaší kariéry. Scénář A obsahuje aktivity, které děláte právě teď a které fungují. Varianta B je podobná A, ale její aktivity mají trochu jiný směr, vyjadřují jiné možné formy. Plán Z je vaším záchranným člunem, jedná se o něco, co můžete dělat, pokud by nic z předchozích plánů nevyšlo. 

Jak naložit se svou kariérou v době pandemie? - Grafika

Po sepsání tohoto rozboru vaší kariéry se doporučuje vše s někým probrat. Kromě lidí ve vašem okolí se můžete obrátit na kariérního poradce, kouče nebo si vyhledat online kurzy kariérního poradenství. Na internetu naleznete mnoho tipů od personalistů, ale vždy je dobré si pamatovat, že tyto rady nemusí být univerzální, protože jsou ovlivněny oborem, ve kterém se daný člověk pohybuje. 

Zapojte rozum i cit 

Při směrování vaší kariéry poslouchejte nejen svůj rozum, ale i srdce. Obojí by mělo být v rovnováze. Každá změna zaměstnání znamená stres, ale pokud budete svoji kariéru plánovat a držet se výše popsané strategie, lépe zvládnete toto období a proces hledání nové práce, protože už budete vědět, jakým směrem se můžete vydat a jaké jsou vaše možnosti.  

Další informace a kariérové tipy zdarma najdete na webu CareerDesigner.cz.

Přemýšlíte o tom, co dál? Podívejte se, co vám nabízí Europass?

×

Tipy a triky na Váš e-mail