Jak se prezentovat na sociálních sítích

Sociální sítě nás v mnohém propojují, pomáhají sdílet zážitky, novinky a rady. Jak ale nastavit své profily tak, aby nám při hledání práce naopak neuškodily?

Pozor na vaši stopu na sociálních sítích

Mnoho personalistů si informace o kandidátech hledá i na internetu. Před rozesláním svého životopisu je proto dobré zkontrolovat viditelnost vašeho profilu, fotek i příspěvků na Facebooku a dalších sociálních sítích.

Každá síť má jiný účel, stopu ale zanechají všechny

Každá síť má jiný účel, stopu ale zanechají všechny

LinkedIn

Je přesně to místo, kde by se měly objevit záznamy, odkazy a úspěchy vaší kariéry. Více než polovina firem a personalistů dnes vyhledává své zaměstnance, kontaktuje je a nabírá primárně přes LinkedIn. Patří sem vaše pracovní historie, vč. odkazů na zaměstnavatele, dále například projekty, na kterých jste pracovali. Získat můžete i kladná hodnocení a reference od ostatních uživatelů sítě. Zapojit se můžete do skupin podle oboru a zájmů.

Pokud máte profil na LinkedIn a hledáte práci, udržujte ho aktuální.

Facebook

Až třetina uchazečů o zaměstnání byla zamítnuta na základě informací, které si o něm personalista vyhledal na internetu. Facebook je také někdy přirovnáván k hospodě, kde se člověk baví a odreaguje od práce. Pro tyto příležitosti doporučujeme si zapnout možnost schvalování příspěvků. Pak se na vaší zdi objeví jen to, co sami schválíte. Soukromé nebo kontroverzní fotografie tak zůstanou nezveřejněné. Odradit zaměstnavatele mohou i sdílené příspěvky obsahující vulgarity, pomluvy a pesimismus. Stejně negativně mohou působit vaše komentáře k některým událostem a tématům.

Obsah můžete zpřístupnit také pouze určeným přátelům, ale někdy se stane, že poskytovatel změní možnosti nastavení soukromí. Účet se proto vyplatí pravidelně kontrolovat.

Instagram

Instagram spolehlivě odhalí vaše zájmy a oblíbence. Pokud jsou v souladu s vaším životopisem, je vše v pořádku. Pokud z pohledu zaměstnavatele budou působit negativně nebo jsou v přímém rozporu, může na toto téma v pohovoru padnout dotaz.