Jak se prezentovat na sociálních sítích

Sociální sítě nás v mnohém propojují, pomáhají sdílet zážitky, novinky a rady. Jak ale nastavit své profily tak, aby nám při hledání práce naopak neuškodily?

Pozor na vaši stopu na sociálních sítích

Mnoho personalistů si informace o kandidátech hledá i na internetu. Před rozesláním svého životopisu je proto dobré zkontrolovat viditelnost vašeho profilu, fotek i příspěvků na Facebooku a dalších sociálních sítích. Když si kdokoliv neznámý zadá vaše jméno do Googlu, co mu vyskočí?

Každá síť má jiný účel, stopu ale zanechají všechny

Každá síť má jiný účel, stopu ale zanechají všechny

LinkedIn

Je profesní sociální síť zaměřená na prezentaci vašeho pracovního života. Čili je to přesně to místo, kde by se měly objevit informace o vašem vzdělání, vaší práci a vašich znalostech a dovednostech. Více než polovina firem a personalistů dnes vyhledává nové zaměstnance, kontaktuje je a nabírá primárně přes LinkedIn. Patří sem vaše pracovní historie, vč. odkazů na zaměstnavatele, dále například projekty, na kterých jste pracovali. Kolegové, šéfové i klienti vám zde můžou napsat hodnocení nebo ocenit vaše znalosti. Zapojit se můžete do skupin podle oboru a zájmů, můžete zde budovat svoji profesní síť kontaktů a mnohem více.

Pokud máte profil na LinkedIn a hledáte práci, udržujte ho aktuální. Obecně platí, že váš profil je plně viditelný pro všechny LinkedIn členy. Lze omezit viditelnost určitých informací a vaší aktivity, ale základní informace jsou plně dostupné. Dejte si tedy na vašem profilu záležet, a především zde mějte pravdivé údaje. Samozřejmě informace na vašem LinkedIn profilu by se měly shodovat s těmi ve vašem CV.

Facebook

Až třetina uchazečů o zaměstnání byla zamítnuta na základě informací, které si o něm personalista vyhledal na internetu. Facebook je také někdy přirovnáván k hospodě, kde se člověk baví a odreaguje od práce. Pro tyto příležitosti doporučujeme si zapnout možnost schvalování příspěvků. Pak se na vaší zdi objeví jen to, co sami schválíte. Soukromé nebo kontroverzní fotografie tak zůstanou nezveřejněné. Odradit zaměstnavatele mohou i sdílené příspěvky obsahující vulgarity, pomluvy a pesimismus. Stejně negativně mohou působit vaše komentáře k některým událostem a tématům.

Pokud se na Facebooku svým profilem vyloženě neživíte, doporučujeme nastavit viditelnost vašeho profilu pouze přátelům, minimálně po dobu hledání práce.

Instagram

Instagram spolehlivě odhalí vaše zájmy a oblíbence. Pokud jsou v souladu s vaším životopisem, je vše v pořádku. Pokud z pohledu zaměstnavatele budou působit negativně nebo jsou v přímém rozporu, může na toto téma v pohovoru padnout dotaz nebo vás rovnou vyřadí z výběrového řízení. I na Instagramu podobně jako na FB můžete nastavit své soukromí tak, aby vaše fotografie, videa a komentáře viděli pouze vaši schválení sledující.

Další sítě

Existuje samozřejmě celá řada dalších sociálních sítí, pravidla jsou ale velmi podobná. Ať už jde o komentáře na Twitteru nebo videa na TikToku, pokud si nechráníte svůj profil a svoje soukromí, je třeba si uvědomit, že vše může být dohledatelné. Samozřejmě není třeba schovávat své názory a přirozené já, ale ne vše patří na obdiv veřejnosti nebo třeba vašemu šéfovi.

Na co si ještě dát pozor?

Sociální sítě nemusí nutně ovlivnit váš profesní život jen v případě, že hledáte novou práci. Známé jsou případy, kdy se dotyčný „hodil marod“ a následně na FB sdílel fotky z hor, nebo případy, kdy dostali zaměstnanci vyhazov na základě rasistických komentářů na Twitteru. I když máte soukromý účet, často jsou v přátelích a sledujících i vaši kolegové nebo klienti, myslete tedy i na to.

×

Tipy a triky na Váš e-mail