Personalistka radí: Co můžete udělat pro to, abyste získali práci snů

Co můžete udělat pro to, abyste získali práci snůJak nejlépe ukázat zaměstnavateli, co umím? Potřebuji k tomu životopis, celé portfolio nebo stačí mít profil na LinkedIn? A co dělat v případě, že mám málo praxe nebo si hledám práci v jiném oboru? Co všechno patří do portfolia? A jak nejlépe popsat své dovednosti, např. jazykové nebo digitální? Zeptali jsme se personalistky Hany Šilhanové.


Jak na životopis a portfolio 

Jak mají uchazeči o práci nejlépe ukázat zaměstnavateli, proč se hodí na vypsaný inzerát? Stačí životopis, nebo radíte vypracovat si celé portfolio, nebo stačí nasdílet profil na LinkedIn?  

Zde velmi záleží na tom, o jakou jde pozici a firmu, protože každá má standard nastavený jinak. Zatímco u firmy s neformální kulturou bude stačit CV a průvodní dopis, u jiné ocení celé portfolio. Pouze nasdílený profil na LinkedIn není vhodný nikdy.  

Máme upravovat životopis, portfolio a motivační dopis vždy ve vztahu k dané pozici?  

Rozhodně, především motivační dopis by měl být šitý na míru pozici a firmě, kam se hlásíte. U životopisu a portfolia bych si dala hlavně pozor na to, aby tam byly uvedené informace o znalostech a dovednostech, které u daného volného místa společnost vyžaduje (pokud je ovládám, samozřejmě).  

Co je z pohledu personalisty portfolio – co se z něj personalista o uchazeči dozví?

Jde o soubor dokumentů a podkladů, které mi jako personalistovi přiblíží pracovní život kandidáta, lépe jej poznám a tím pádem i lépe odhadnu, zda se hodí na dané místo nebo zda by se třeba nehodil do jiného týmu. Je to více než životopis.  

Kolik dokladů nebo souborů si tam uchazeč má vložit, aby personalistu nezahltil a zároveň ukázal, čím se pro danou pozici hodí?

Základem je samozřejmě životopis a motivační dopis. Hodit se mohou ukázky práce či pracovní portfolio nebo hodnocení od předchozího zaměstnavatele či klienta. U čerstvých absolventů potom doklady o stáži či dobrovolnické činnosti.
 

"Myslím, že portfolio se hodí na více příležitostí
než jen na hledání práce."

 

Co všechno si do portfolia máme dát? A jakou formu by mělo mít, preferuje se v současnosti online forma?

Myslím, že portfolio se hodí na více příležitostí než jen na hledání práce. Kolikrát jsem si říkala: „Kéž bych si uložila tu prezentaci, ta by se mi teď hodila.“ Online forma je výhodou, stejně jako to, že lze portfolio nebo jeho část sdílet s náborářem, který už si otevře to, co potřebuje.

Jsou pro personalisty důležité různé certifikáty o absolvovaných kurzech nebo školeních a dalším vzdělávání?

Některé firmy na to dbají hodně, jiné vůbec. Většinu firem zajímá především vzdělání relevantní praxi. Pokud na pozici vyžadují např. green belt a já mám oficiální certifikát, tak bych jej určitě nasdílela, bude to totiž moje výhoda.

Co byste poradila uchazečům o první brigádu, kteří ještě nemají žádné pracovní zkušenosti – co si mají do životopisu nebo portfolia napsat?  

V takovém případě lze rozvést studium, uvést různé skupinové práce a významnější projekty, více popsat bakalářskou a diplomovou práci. Určitě se nebojte do životopisu uvést i brigádu nebo jen neplacenou stáž, i když vůbec nesouvisí s poptávanou pozicí. Ukazujete totiž na jiné stránky vaší osobnosti, třeba pracovitost nebo flexibilitu.

Co naopak radíte uchazečům, kteří mají za sebou hodně pracovních zkušeností i dalších aktivit a výstupů a životopis se jim nevejde na dvě doporučené strany?  

Přizpůsobit životopis poptávané pozici čili vybrat tam jen to, co je relevantní. Už 25 let pracujete? Pak můžete vynechat střední školu nebo brigády a rozveďte především pozice, na kterých jste pracoval posledních cca 10 let.

Mohlo by vás zajímat

Europass portfolio
 
Životopis
 
Jak napsat životopis
 
Motivační dopis

 

JPG ke stažení   PDF ke stažení

Infografika Europass e-portfolio - váš online prostor pro záznam dovedností, zkušeností i úspěchů

Jak popsat a ukázat své dovednosti 

Co poradíte uchazečům, kteří nevědí, jak nejlépe naformulovat své dovednosti, ať už jde o komunikační, digitální, organizační nebo jazykové?   

Použít generátor CV, já doporučuji Europass, který má již předvolené možnosti.  Europass má na stránkách také sekci rady a tipy, kde je vše podrobně popsáno, takže tomu stačí věnovat chvíli času.  

Jak je to s dovednostmi, které lidé získají mimo školu, a kroužky nebo kurzy, které absolvují mimo školu – mají si je také zapsat do životopisu nebo nějak doložit v portfoliu? A jakým způsobem?  

Všechny dovednosti jsou relevantní a utváří nás. Do životopisu bych si uvedla ty hlavní – odpovězte si na otázku, v čem jste silní. Kroužky nebo mimoškolní aktivity do CV taky uveďte, ale jen stručně formou vyjmenování. Pokud danou dovednost můžete dokázat dokladem o stáži, je fajn jej v portfoliu mít, ale netrapte se, pokud jej nemáte. Buďte ale připraveni na otázku během pohovoru.

 

"Všechny dovednosti jsou relevantní a utvářejí nás. Do životopisu si uveďte
ty hlavní a odpovězte si na otázku,
v čem jste silní.
"

 

Jak nejlépe popsat, zaznamenat a doložit tzv. měkké dovednosti, jako jsou komunikační dovednosti, kreativita nebo podnikavost?  

Z mého pohledu toto online formou jednoduše doložit nejde. Měkké dovednosti a osobností předpoklady jsou při obsazování pozic velmi důležité. Firma si je může otestovat např. pomocí psychodiagnostiky nebo se na to zaměří na pohovoru.  

Jak je to s dobrovolnictvím - patří do životopisu nebo portfolia? Máme si ho zaznamenat jako pracovní zkušenost?  

Do portfolia určitě a myslím, že i do životopisu. I když jsem za to nedostala zaplaceno, neznamená to, že jsem se něco nového nenaučila.

Jak mají uchazeči ukázat své jazykové dovednosti? Mají si do životopisu dát informaci o získání certifikátů nebo absolvování jazykových kurzů nebo třeba absolvování maturity z cizího jazyka?

Důležité je se co nerealističtěji ohodnotit a k tomu certifikát slouží, takže pokud jej máte, do portfolia si jej uložte a v CV jej stačí zaznamenat.

Co mají dělat uchazeči v případě, že certifikát ani jazykový kurz neabsolvovali, ale nějaký cizí jazyk umí? Stačí do životopisu uvést jazykové dovednosti podle vlastního sebehodnocení? A jak by toto sebehodnocení mělo vypadat?  

Ano, ohodnotit svou úroveň a tu si do CV napsat. Na internetu nebo i na stránkách Europassu je podrobně popsán Společný evropský referenční rámec (A1, A2, B1…C2), takže podle něj se lze velmi dobře ohodnotit. Na internetu jsou i různé testy nebo je mnoho vstupních testů na kurzy, které vám řeknou, jaká vaše úroveň je. U některých lidí se velmi liší pasivní a aktivní znalost jazyka. Pak je dobré toto u hodnocení rozvést (nap. čtení, poslech, mluvení).  

Jak nejlépe popsat a ukázat své digitální neboli počítačové dovednosti?  

V první řadě si uvědomit, co všechno do této kategorie patří a co všechno vlastně ovládám. Pak to jednoduše vyjmenovat v CV a počítat s tím, že na to padne u pohovoru otázka. Pokud tápu, tak v Europass profilu si lze zdarma digitální dovednosti otestovat. U IT specialistů je to trochu složitější, tam bych vytvořila kategorie podle pokročilosti a úrovně znalostí. Doložitelné to pak může být pomocí ukázky práce, odkazem na projekt nebo nějaký kód.  

Profil Europassu využije každý, časem půjde o běžnou praxi 

Co dělat v případě, že člověk chce nebo musí změnit zcela práci i kvalifikaci a hledá si zaměstnání v jiném oboru?

Dát si čas a zamyslet se nad tím, kdo jsem, co mě baví, co od nové práce očekávám. Je mnoho poradců, ale i knížek nebo rad na internetu od renomovaných koučů a personalistů. Udělejte si osobností testy, které jsou zdarma na internetu. A když už mám cíl, hledat k němu cestu (kurzy pod místní knihovnou nebo neziskovými organizacemi apod.). Rozhodně je dobré nestydět se a rozhodit sítě, poptat se. Někdo to může vzít ale i za opačný konec. Víte o nějakém dobrém zaměstnavateli ve vašem okolí? Začněte tam na nějaké pozici, a pokud se osvědčíte, můžete se kariérně posouvat různými směry. U pohovoru buďte upřímní, a pokud nemáte relevantní praxi, snažte se prokázat vaše osobností předpoklady.  

Patří do portfolia i naše cíle a popis toho, čeho chceme do budoucna dosáhnout? Pokud ano, kam s takovou informací a jak ji zpracovat?  

Zaznamenat si cíle je velmi užitečné, protože na ně někdy v rámci každodenních činností zapomínáme. V Europass portfoliu si například mohu navolit svoje dovednosti – ty co mám, ale i ty, kterých chci dosáhnout. Pak si vytyčit cestu k nim, například najít si kurz nebo zažádat v práci o projekt a třeba jednou za rok se podívat do profilu, jak si stojím.

 

"Je fajn mít v profilu Europassu na jednom místě všechny podklady a moci se snadno vracet k životopisu."

 

Jsou pro personalistu důležitá krátká shrnující sdělení o nás, jako je na LinkedIn motto nebo v Europassu krédo? Co by měla tato sdělení obsahovat?  

V zahraničí je to velmi běžné a žádané, u nás je to méně typické. Pokud se ucházím o pozici v mezinárodní firmě, tak bych tuto část nevynechala. Říká i něco o tom, jak se my sami vidíme a hodnotíme.  

Komu byste doporučila mít pro účely hledání pracovních příležitostí založený profil na LinkedIn? Je to vhodná platforma pro všechny věkové skupiny a všechny obory a typy práce?  

LinkedIn "nefrčí" určitě ve všech oblastech stejně, ale podle mě neuškodí jej mít. Dnešní doba se totiž posouvá tak rychle, že co není dnes, může být zítra. Obecně se přes LinkedIn nehledají pozice manuální a ve státní správě. I to se ale může změnit a LinkedIn je platforma, která toho nabízí více, než jen pomoc při hledání práce.

A komu byste doporučila mít založený profil Europassu?

V podstatě každému už od střední školy. Je fajn mít na jednom místě všechny podklady, moci se snadno vracet k životopisu apod. Ale Europass profil může snadno pomoci i se studiem či prací v zahraničí. Řekla bych, že časem půjde o zcela běžnou praxi.

Štítky

×

Tipy a triky na Váš e-mail