Digitální dovednosti

Digitální dovednosti

V současné době potřebuje většina z nás ke své práci i životu umět pracovat s digitálními technologiemi, ovládat je a využívat. Podle předpovědí Světového ekonomického fóra porostou digitální dovednosti v příštích letech nejrychleji ze všech dovedností. V roce 2025 budou spolu s měkkými dovednostmi patřit do první desítky nejžádanějších dovedností používání a ovládání technologií, sledování trendů a programování a design technologií. Do digitálních dovedností patří široká škála dovedností, například to, že umíte pracovat se sociálními médii a vytvořit např. video, že ovládáte různé mobilní aplikace a počítačové programy, ale také třeba způsob, jak sdílíte digitální obsah s ostatními a jak bezpečně se v online prostředí chováte. Rámec digitálních kompetencí 2.0 rozlišuje pět oblastí, které jsou klíčové pro rozvoj digitálních dovedností lidí. 

  • Informační a datová gramotnost 
  • Komunikace a spolupráce
  • Tvorba digitálního obsahu 
  • Bezpečnost 
  • Řešení problémů 

Jakou roli hrají digitální dovednosti při výběru lidí?

"Nyní je důležité mít přesah nejen do konkrétní oblasti, co člověka zajímá a být v ní expert, ale mít i zájem o technologie a inovace a vše, co s sebou přináší.”

Milan Kulhánek, Partner, Oddělení poradenských služeb Deloitte Česká republika 

“Zkušenosti s námi používanými konkrétními technologiemi jsou pro mne prvním, co v CV hledám. Pokud se hlásí například na pozici C++ programátora, i vlastnoručně naprogramovaná autodráha v tomto jazyce může být důvodem k pozvání na pohovor.” 

Dalibor Říha, Software Design Team Leader, Valeo R&D Praha

Jakým způsobem mám popsat své digitální dovednosti?

profilu Europass můžete uvést seznam svých digitálních kompetencí a uspořádat je do kategorií. Můžete vytvořit seznam všech svých digitálních kompetencí, včetně nástrojů a softwaru, které umíte používat, a projektů nebo úspěchů, kterých si ceníte. Můžete popsat nástroje, které používáte při práci nebo studiu, a také ty, které používáte ve volném čase (např. sociální média, blogování, hraní her). Své kompetence můžete uspořádat do různých skupin, např. vytvořit skupinu digitálních nástrojů, které používáte pro grafiku, nebo digitálních dovedností, které používáte při práci. Také si můžete sestavit seznam digitálních dovedností, které byste si chtěli osvojit.

Digitální dovednosti v číslech

62
procent obyvatel ČR má alespoň základní digitální dovednosti
4.2
procent zaměstnanců v ČR jsou digitálními experty
76
procent společností má problém najít digitální experty