Jaké dovednosti potřebujete ke vstupu na online trh práce?

Jaké dovednosti potřebujete ke vstupu na online trh práce?

V důsledku pandemie covidu-19 musí mnoho lidí kvůli domácím karanténám a omezení mezilidských kontaktů pracovat na dálku. Digitální dovednosti se tak najednou staly nezbytným předpokladem pro práci i samotnou komunikaci a jejich význam dále poroste. Možná se to týká i vás. Které další dovednosti jsou pro práci na dálku potřeba a jak je efektivně získávat?

Třetina pracovních pozic v Evropě je možná na dálku 

Inspiraci můžeme nalézt u lidí pracujících přes online platformy – tzv. crowdworkery, kteří pracovali online už před koronakrizí. Crowdworkeři jsou samostatně výdělečně činní lidé, kteří pracují na dálku a pro klienty, s nimiž se potkávají přes online platformy. Náplní jejich práce přitom může být jednoduché zadávání dat, grafické práce, ale i vývoj softwaru. Lze zde najít projekty krátkodobé na několik dní i dlouhodobou spolupráci. 

Práce na online platformách představuje hlavní zdroj příjmů pro téměř 2 % dospělých v zemích EU, část příjmu si tak obstarává dokonce 11 % Evropanů. A jejich počty budou v souvislosti s pandemií pravděpodobně narůstat. Podle nedávných odhadů by bylo možné v Evropě vykonávat na dálku až třetinu pracovních pozic. 

Jaké dovednosti potřebujete k práci online? 

V období pandemie a rostoucí nezaměstnanosti je pro všechny pracovníky nutný rozvoj jejich dovedností a další vzdělávání.

Jak být úspěšný v práci online?  

  • Rozvíjejte se v technických dovednostech.  
    Pokud chcete pracovat na dálku a online, musíte se umět pohybovat na online platformách, ovládat jejich uživatelská rozhraní či například optimalizovat svůj profil pro vyhledávače. 
  • Sledujte vývoj trhu práce.
    Zorientujete se v tom, jak vaše služby na online trhu práce prezentovat a také nacenit.
  • Budujte si osobní značku.
    K tomu můžete využít buď přímo online platformy, kde hledáte práci, LinkedIn nebo například odborné sociální sítě (např. Github). Podívejte se na infografiku 5 tipů pro tvorbu osobního brandu od www.careerdesigner.cz.
  • Pracujte na svých komunikačních, organizačních a podnikatelských dovednostech.
    K práci přes online platformy potřebujete umět komunikovat s místními či zahraničními klienty, kde je důležitá především znalost angličtiny. Využijete také dovednosti z oblasti projektového managementu a time managementu. Kromě toho musíte jako profesionál na volné noze zvládnout všechny úřední a daňové povinnosti vyplývající z vašeho podnikání.
  • Neusněte na vavřínech.
    Nezapomínejte na to, že být úspěšný znamená neustále se učit. Proto je dobré sledovat, jak se mění požadavky na dovednosti, říkat si o zpětnou vazbu, čas od času vyhodnotit svoje praktiky či být ochoten vystoupit z komfortní zóny a měnit podle situace své učební strategie. 
  • Dbejte na kvalitu své práce a usilujte o co nejlepší hodnocení od klientů.
    Společným znakem platforem je, že zde má pracovník profil, který si mohou klienti prohlédnout a který obsahuje zpětnou vazbu od jeho předchozích klientů. Právě hodnocení pracovníka na platformě hraje při rozhodování klientů větší roli než kvalifikace získané formální cestou či absolvované zkoušky. Pokud vám někdo zpětnou vazbu nedá, nebojte se si o ni říct. 

Jak se učit? Online kurzy, videa, tutoriály  

Z praxe profesionálů pracujících přes online platformy vyplývá, že konvenční vzdělávací kurzy či hromadné online kurzy jsou často příliš obsahově široké a časově náročné. Volí proto raději vzdělávání na míru svým potřebám. Jak na to? 

  • Vybírejte si krátké neplacené kurzy či online videotutoriály pro pokročilé. 
    Postavte tak svoje učení na tom, co už znáte, a rozvíjejte to. Krátká délka kurzů rovněž umožňuje opatřit si potřebné znalosti a dovednosti právě ve chvíli, když je zrovna potřebujete. Příkladem je web Coursera.org. 
  • Prozkoumejte vzdělávací nabídku online platforem.
    Samotné online platformy se na rozvoji dovedností svých crowdworkerů často podílejí. Poskytují příležitosti pro vzájemné učení nebo vás nasměrují na jiné poskytovatele vzdělávání. Kromě toho také někdy zveřejňují informace o žádaných dovednostech, které je užitečné sledovat.
  • Vyhledávejte konference z vašeho oboru. 
    Mnoho firem pořádá různé oborové online konference se zajímavými přednáškami. 

Práce přes online platformy má budoucnost. Zkusíte to? 

Práce na dálku přes online platformy obvykle přitahuje pracovníky kvůli flexibilitě a samostatnosti, možnosti být vlastními pány a dělat to, co je baví. Tento typ práce má své výhody i v době pandemie covidu-19 a lze očekávat, že činnosti založené na digitálních dovednostech a technologiích s možnostmi pracovat na dálku budou využívat zaměstnavatelé a firmy i v budoucnu.  

Ukázky online platforem:

 

České:
Mezinárodní:

 

Příklady profesí pracovníků na online platformách:

  • grafik, 
  • specialista na online marketing, 
  • vývojář software, 
  • specialista na videomarketing a sociální sítě, 
  • copywriter, 
  • vývojář webových stránek a e-shopů, 
  • redaktor webu, 
  • UX a web designér, 
  • datový analytik. 

Profil Europass

Europass profil

Jak začít?

Než sesbíráte první hodnocení a recenze klientů, můžete využít například životopis Europassu a v něm uvedené reference. Nebo si vytvořte Europass profil a ve svém portfoliu ukažte své dovednosti a dobré zkušenosti a hodnocení vašich zákazníků z přechozí činnosti nebo zakázek. 

Výhody profilu Europassu pro crowdworkery 

Profil a portfolio dokumentů včetně životopisu máte na jednom místě a v případě přechodu na jinou online platformu nemusíte přijít o hodnocení z předchozí práce na jiné platformě. Hodnocení a recenze klientů si můžete například vložit formou odkazů, referencí nebo obrázku (printscreenu) do svého portfolia Europassu. 

Další informace:

Text vychází z překladů článků Evropského střediska pro rozvoj odborného vzdělávání Cedefop, překlady do češtiny zajistila informační síť pro odborné vzdělávání ReferNet ČR.

×

Tipy a triky na Váš e-mail