Aktuality

Do generace Z patří lidé narození mezi lety 1997 a 2012. Narodili se „s mobilem v ruce", jsou proto digitálně velmi zdatní, žijí v globální a informačně přehlcené společnosti, čelí neustálé nutnosti informace třídit. Vyrůstali nebo rané mládí prožili ve světě zmítaném lockdowny, inflací a válkami. Za nic z toho nemohou a jsou tím vším ovlivněni. Při vstupu na trh práce s sebou přinášejí nové hodnoty, očekávání - a také požadavky. Firmy, které chtějí zaujmout a udržet mladé talenty, přemýšlejí, jak je oslovit, nalákat a zajistit jim vhodné pracovní podmínky.

V posledním měsíci jsme v klientském centru Europass a EQF zaznamenali nárůst dotazů, zda jsou služby za vytvoření životopisu nově zpoplatněné. Není tomu tak. Všechny služby Europassu jsou zdarma. Pouze vznikají nové podvodné webové stránky, které nutí uživatele za podobné služby platit.

Národní centrum Europassu vyvinulo v posledních letech nový dokument, tzv. doklad o stáži, který zaznamenává informace o jakékoli aktivitě, při níž lidé získávají nové dovednosti a zkušenosti. Nejde přitom, jak název dokladu napovídá, jen o stáž. Zkušenost mohou lidé nasbírat úplně všude: na praxi, při dobrovolnictví, při práci na školním projektu nebo účasti v soutěži. A doklad zachycuje informace o získaných dovednostech v takové podobě, kterou personalisté a zástupci firem pro výběr z uchazečů potřebují: stručné, výstižné a pokrývající celé spektrum dovedností.

Ve dnech 23. – 25. ledna jsme se s vámi potkali na XVI. ročníku veletrhu Gaudeamus v Praze. Jednalo se o rekordní veletrh s dosud největším počtem návštěvníků za celou historii tohoto veletrhu v Praze, celkem dorazilo přes 15 000 lidí. Stejně jako minulý rok jsme pro vás měli připravený stánek s materiály a test digitálních dovedností v testovacím centru, prezentovali jsme naše služby a dovednosti budoucnosti a odpovídali jsme na vaše dotazy.

Při přihlašování k platformě Europass může docházet k potížím. Nejpozději 31. ledna by mělo být vše funkční. Za případné komplikace se předem omlouváme a děkujeme za trpělivost.

Ve dnech 31. 10. až 3. 11. 2023 proběhne na brněnském výstavišti 29. ročník Evropského veletrhu pomaturitního a celoživotního vzdělávání Gaudeamus Brno. Letos vám veletrh nabídne 342 zastoupených škol a jiných vzdělávacích institucí a bohatý doprovodný program. A Europass pochopitelně opět nebude chybět!

Evropská přehlídka odborných dovedností mladých lidí EuroSkills, často nazývaná olympiáda řemesel, proběhla letos v září v polském Gdaňsku. Zatímco na soutěži EuroSkills v Budapešti v roce 2018 čeští soutěžící ještě chyběli, o tři roky později v Grazu už česká výprava byla. A letos na začátku září se v Gdaňsku zapojilo deset českých soutěžících dohromady v devíti disciplínách z celkových 43. Záštitu a koordinaci příprav české expedice převzala Hospodářská komora, která ČR do soutěže předloni vrátila po dlouhých 13 letech.

V měsících říjnu a listopadu 2023 se na krajských pracovištích NPI uskuteční semináře na téma výsledků učení podle ICT revize ve středním odborném vzdělávání

 

Od 26. dubna 2023 si nově můžete zvolit, zda chcete pro přihlášení do svého profilu Europass využívat dvoufaktorové ověřování (2FA). Vyšší úroveň zabezpečení dat svých klientů a uživatelů ve všech svých službách a portálech zavedla Evropská komise 11. října 2022. I nadále je doporučeno použít dvoufaktorové ověřování ke zvýšení bezpečnosti účtu, ale jeho nastavení již není povinné. Místo toho se můžete rozhodnout, jakým způsobem budete své údaje chránit.

 

Letošní absolventi středních škol budou mít na svých vysvědčeních u předmětů ze společné části maturitní zkoušky uvedeno pouze „uspěl/a“ a procentuální vyjádření úspěšnosti v didaktickém testu. Známky ze společné maturity na maturitním vysvědčení už od roku 2021 nenajdete. Převodník procent na známky nabízí i letos dodatek k osvědčení, jeden z dokumentů Europassu. Většina absolventů (85 %) ho dostane spolu s maturitním vysvědčením ve škole. 

×

Tipy a triky na Váš e-mail