Doklad o stáži (Europass mobilita)

Doklad o stáži (Europass mobilita)

Doklad o stáži zaznamenává jakoukoliv pracovní, studijní nebo dobrovolnickou zkušenost a praxi. Popisuje získané dovednosti a potvrzuje absolvování stáže doma i v zahraničí.

Výhody dokladu o stáži

  • Formulář volně ke stažení ve 4 evropských jazycích.
  • Digitální PDF podoba dokladu se snadno vyplňuje a pro potvrzení ji není nutné tisknout. 
  • Doklad si uložíte např. do svého e-portfolia.

Doklad vám pomůže:

  • Doložit pracovní referenci z praxe nebo brigády.
  • Popsat dovednosti do životopisu.
  • Ukázat při hledání práce, co umíte.

 

Jak získáte doklad o stáži

Doklad o stáži si může stáhnout a vyplnit každý účastník stáže sám a po vyplnění si ho nechat potvrdit. V případě organizovaných stáží vyplňuje doklad zpravidla vysílající organizace (např. škola, zaměstnavatel, nevládní organizace, agentura) a potvrzuje ho přijímající organizace (škola, firma, nevládní organizace apod.). 

  1. Stáhněte si interaktivní PDF formulář pro vámi zvolený typ stáže (pro správnou funkčnost doporučujeme vyplňovat v bezplatném programu Adobe Reader). 
  2. PDF formulář vyplňte, pomohou vám vzory nebo příklady s nápovědou (doklad s jednou organizací, doklad s dvěma organizacemi, doklad se třemi organizacemi). 
  3. Po skončení stáže doklad elektronicky podepíše osoba garantující stáž. Doklad se po prvním podpisu automaticky sám uzamkne. Jako poslední doklad elektronicky podepíše sám držitel.   

Elektronicky podepsané doklady není třeba tisknout. 

Co říkají personalisté na doklad o stáži?

Petr Moravec, ProjectYOU

Co oceňujete na dokladu o stáži?

Budování kariéry i osobní značky začíná obvykle tím, že člověk sbírá zkušenosti formou dobrovolnictví nebo pracovních stáží. Digitální doklad o těchto zkušenostech, dostupný navíc ve všech jazycích EU, vnímám jako užitečný nástroj, jak si osobní značku budovat vědoměji. Navíc, až si jednou jako student/ka na VŠ založíte LinkedIn profil nebo se budete hlásit na zahraniční univerzitu, přijde vám taková digitální paměť rozhodně vhod.

Jak důležitý je pro vás jako personalisty tento doklad?

Představte si, že máte před sebou 5 kvalitních uchazečů o práci Traineeho ve špičkové Fortune 500 společnosti. Pak rozhodují detaily, jakým jsou třeba doklady o stážích a dobrovolnictví. Při náboru nových kolegů v Coca-Cola HBC jsem byl v podobné rozhodovací situaci mnohokrát. Pokud mi mladý žadatel o práci ukázal 5 dokladů o stážích a dobrovolnictví, rozhodně za to získal pozitivní body za minulou iniciativu, strukturovanost a nasazení, které mohly rozhodnout. Dneska jsou podobné doklady o stáži a dobrovolnictví extrémně užitečné už ve chvíli, kdy chcete na VŠ získat zajímavou praxi.

Kateřina Štědronská, JATO Dynamics

Co oceňujete na dokladu o stáži?

Doklad o stáži stručně, strukturovaně a přehledně popisuje získané dovednosti uchazeče, nabité schopnosti a zkušenosti mimo školní výuku, což je velmi cenné zejména u kandidátů, kteří teprve na pracovní trh vstupují. Personalista si tak velmi snadno a rychle udělá ucelenou představu o dovednostech a potenciálu, který si s sebou uchazeč přináší.

Jak důležitý je pro vás jako personalisty tento doklad?

Doklad o stáži dává personalistovi podstatnou informaci o tom, jak se kandidát vzdělává a jak nabírá zkušenosti, i když není ještě v plném pracovním nasazení a zkušenosti teprve sbírá. O mladém uchazeči vždy hodně vypovídá to, co dělá mimo vzdělávání se ve škole, a pokud je to doložené oficiálním dokladem, má to velkou vypovídací hodnotu. Zejména v zahraničí, ale už i v ČR, personalisté vyžadují doložené a potvrzené vzdělání, kurzy, stáže, zkušenosti. Doklad o stáži tak pomáhá personalistovi i kandidátovi a sdílení informací je transparetní.

Každý rok obdrží tento doklad více než 5 tisíc osob.

Každý rok obdrží doklad o stáži více než 5 tisíc osob.

Nejčastěji je doklad vydáván středními školami pro své žáky i učitele.

Nejčastěji je doklad vydáván středními školami pro žáky i učitele.

Tyto stáže a odborné praxe se konají nejvíce ve Velké Británii, na Maltě, v Německu, Irsku a Španělsku.

Účastníci těchto stáží a odborných praxí nejčastěji vyjíždějí do Velké Británie, na Maltu, do Německa, Irska a Španělska.

Zkušenost s dobrovolnickou prací v nevládních organizacích u nás nebo v zahraničí zaznamenává doklad o dobrovolnictví.

Kvalitní stáže na středních školách jsou zkušeností na celý život

S kvalitou stáží v programu Erasmus+ vám pomohou národní VET experti při Domu zahraniční spolupráce. Společně popíšete náplň stáže pomocí výsledků učení a zajistíte, aby přijímající organizace ohodnotila získané dovednosti žáka.  

×

Tipy a triky na Váš e-mail